Slovensky English Cesky Deutsch Magyarul Polski     Sobota, 13. júl 2024.  Meniny má Margita.
 Charakteristika  Ubytovanie  Kúpaliská  Afrodita - wellness  Hrady a zámky  Lyžovanie  Relax, zábava  Okolité obce  Kontakt  

Kuneradský zámok

V stredu 10. marca 2010 Kuneradský zámok opat po rokoch horel.
Požiar, ktorý hasilo 33 hasičov a likvidovali ho takmer 25 hodín, zničil skoro celú zrekonštruovanú strechu, krov a novú krytinu. Hasením požiaru bola poškodená aj elektroinštaláciu a steny v interiéri. Fotogalériu ohorenej strechy si možete pozriet tu!

Kuneradský zámok
Lovecký zámok bol vybudovaný v rokoch 1914-1916 grófom Ballestrém nad obcou v Kuneradskej doline. Vybudovaný bol v duchu modernej secesie podľa vzoru francúzskej architektúry.
Blokovú stavbu s prevýšeným stredom oživujú veže, arkády, terasy a vonkajšie schodiská.
Vysoké strechy s vikiermi vyvolávajú predstavu gotického sídla. Aj interiéry romanticky pôsobiaceho zámku boli riešené v tomto duchu. Pôvodne mal zámok slúžiť aj ako letovisko vtedajším cisárom Rakúska a Nemecka, čomu zabránila 1. svetová vojna. Moderne zariadené príležitostné sídlo rodiny Ballestrémovcov malo aj vlastnú elektráreň na vodný pohon. Pri zámku sa nachádza vodopád vytvorený odpadovou vodou z turbínového náhonu.
Grófska rodina bola vzdelaná, priateľská a nábožná. V zámku dala zriadiť kaplnku svätej Terezky Ježiškovej. 25. septembra 1944 zámok vypálili, pretože bol sídlom partizánskeho štábu. R. 1959 bol zrekonštruovaný a odvtedy slúžil pre zdravotné účely.


Odporúča www.kunerad.sk