Slovensky English Cesky Deutsch Magyarul Polski     Sobota, 13. júl 2024.  Meniny má Margita.
 Charakteristika  Ubytovanie  Kúpaliská  Afrodita - wellness  Hrady a zámky  Lyžovanie  Relax, zábava  Okolité obce  Kontakt  
Hrad Lietava - let

Hrad Lietava

Hrad Lietava - Kinižiho erb.

LIETAVSKÝ HRAD


Nachádza sa na strmom skalnom kopci Cibulník vo výške 635 m medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná. Hrad je svojou rozlohou druhým najväčším hradom na Slovensku a vo svojej dobe pokladaný za nedobytný.  Postavený bol po roku 1241 ako administratívne a vojenské sídlo. Lietavský hrad sa volal aj Biely zámok a Vystriedalo sa tu veľa majiteľov:kráľ Žigmund, Pavol z Kiniže, rod Zápoľských, Mikuláš Kostka ? český šľachtic a žoldnier Zápoľského, Sadzivoj ? poľský šľachtic a Thurzovci.

Začiatkom 16. storočia hrad získal Mikuláš Kostka a urobil niekoľko úprav hradu.  Záznam z roku 1698 uvádza, že už nebol obývaný.  Ostal tam len archív. Po smrti Imricha Thurzu sa hrad rozdelil medzi dedičov, ktorí sa určitý čas oň spoločne starali. Od polovice 18. storočia Lietavský hrad ostal prázdny a nikto sa oň nestaral.

Hradné múry stoja dodnes a z hradného vrchu i samotnej zrúcaniny je veľmi pekný výhľad na okolie. Táto mohutná stredoveká pevnosť hrala v dejinách severozápadného Slovenska dôležitú úlohu. Široké okolie Rajeckej doliny patrilo pod panstvo lietavského hradu, čo predstavovalo 35 obcí. Prvým známym majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky, neskôr bol hrad kráľovským majetkom. Po roku 1770 sa prestal udržiavať a tak postupne chátral.

V súčastnosti je z neho pekný výhľad na okolie. V hradných múroch sú ešte stále zachované otvory okien, vchodov a mnohé strieľne. Z Rajeckých Teplíc sem vedie turistický chodník po zelenej značke s dĺžkou trasy asi 2,5 hod.


Odporúča www.kunerad.sk