Slovensky English Cesky Deutsch Magyarul Polski     Sobota, 13. Lipiec 2024.  
 Charakterystyczne  Zakwaterowanie  Pływanie  Aphrodite-wellness  Grody i zamki  Narciarstwo  Zypoczynek, rozrywka  Okolice miasta  Kontakt  
Gród Lietava

Gród Lietava

Gród Lietava - Kinižiho erb.

GRÓD LIETAVA


Znajduje się na stromym skalnym wzgórzu Cibulnik w wysokości 635 m n.p.m. pomiędzy miejscowościami Lietava i Lietavska Svinna. Gród pod względem rozpiętości jest drugim największym grodem na Słowacji a w latach świetności był uważany za nie do zdobycia. Był zbudowany po 1241 roku jako siedziba administracyjna i żołnierska. Gród Lietava był również nazywany Zamkiem Białym. Gród często zmieniał swoich właścicieli: król Zygmunt, Paweł z Kiniża, ród Zapolskich, Mikołaj Kostka ? szlachcic czeski i jednocześnie żołnierz Zapolskiego, Sędziwoj ? szlachcic polski, ród Thurzo.

Początkiem XVI wieku gród uzyskał Mikołaj Kostka i zrobił w nim kilka zmian. Zapis z 1698 roku mówi o tym, że gród już nie był zamieszkały. Zostało tam jedynie pomieszczenie archiwalne. Po śmierci Imricha Thurzo gród był podzielony pomiędzy dziedziców, którzy przez pewien czas wspólnie troszczyli się o gród. W połowie XVIII wieku Gród Lietava opustoszał i nikt się nim nie interesował.

Mury grodu stoją do dzisiaj a ze wzgórza, jak również z ruin jest bardzo ładny widok na okolicę. Ta potężna średniowieczna twierdza odgrywała w historii północno zachodniej Słowacji bardzo ważne zadanie. Rozległe okolice Kotliny Rajeckiej należały do państwa Grodu Lietava, chodziło o 35 wiosek. Pierwszym znanym właścicielem grodu był Mateusz Czak Trenczański, później gród należał do majątku królewskiego. Po 1770 roku nie był utrzymywany i w latach kolejnych podlegał niszczeniu.

Aktualnie jest z niego piękny widok na okolicę. W murach grodu zachowały się otwory okienne, wejściowe i wiele otworów strzelniczych. Z Rajeckich Teplic do grodu prowadzi ścieżka turystyczna z zielonym znakiem, trasę można pokonać za mniej więcej 2,5 godziny.


Odporúča www.kunerad.sk