Slovensky English Cesky Deutsch Magyarul Polski     Sobota, 18. květen 2024.  
 Charakteristika  Ubytování  Koupaliště  Afrodita - wellness  Hrady a zámky  Lyžování  Relax, zábava  Okolní obce  Kontakt  
Hrad Lietava - pohlad

Hrad Lietava

Hrad Lietava - Kinižiho erb.

LIETAVSKÝ HRAD


Nachází se na strmém skalním kopci Cibulník ve výšce 635 m mezi obcemi Lietava a Lietavská Svinná. Hrad je svou rozlohou druhým největším hradem na Slovensku a ve své době pokládán za nedobytné. Postaven byl po roce 1241 jako správní a vojenské sídlo. Lietavský hrad se volal i Bílý zámek a vystřídalo se zde mnoho majitelů: král Žigmund, Pavol z Kiniže, rod Zápoľských, Mikuláš Kostka - český šlechtic a žoldnier Zápoľských, Sadzivoj - polský šlechtic a Thurzovci.

Začátkem 16. století hrad získal Mikuláš Kostka a učinil několik úprav hradu. Záznam z roku 1698 uvádí, že již nebyl obydlen. Zůstal tam pouze archiv. Po smrti Imricha Thurza se hrad rozdělil mezi dědiců, kteří se určitý čas o hrad společně starali. Od poloviny 18. století Lietavský hrad zůstal prázdný a nikdo se o ně nestaral.

Hradní zdi stojí dodnes az hradního vrchu i samotné zříceniny je velmi pěkný výhled na okolí. Tato mohutná středověká pevnost hrála v dějinách severozápadního Slovenska důležitou roli. Široké okolí Rajeckej doliny patřilo pod panství Lietavská hradu, což představovalo 35 obcí. Prvním známým majitelem byl Matúš Cák Trenčiansky, později byl hrad královským majetkem. Po roce 1770 se přestal udržovat a tak postupně chátra.

V současnosti je z něj pěkný výhled na okolí. V hradních zdech jsou dosud zachovány otvory oken, vchodů a mnohé střílet. Z Rajeckých Teplic sem vede turistický chodník po zelené značce s délkou trasy asi 2,5 hod..


Odporúča www.kunerad.sk