Slovensky English Cesky Deutsch Magyarul Polski     Saturday, July 13, 2024.  
 Charakteristics  Accomodation  Swimming Pools  Afrodita-wellness  Castles  Skiing  Relaxation, entertainment  Neighbourhood  Contact  

Budatin Castle

Budatin Castle

Budatin Castle

This castle was built in 13th century in gothic style between rivers Váh and Kysuca after invasion of Tatars. The first document about this castle is from 1323. The biggest reconstruction was in years 1487-1798 when it was owned by family Suňog. The date of renaissance reconstruction from the year 1551 is written on the fireplace on the first floor of its tower. In 18th century a castle in baroque and classicist style was built on rests of this fortification. In times of revolution in 1849 the castle was on fire and vandalized for a long time. New reconstructions were in years 1920-1922. The castle got a form of todays. You can find here expositions of Považské museum in Žilina, national history and geography.

    

      

  Great tinker art, historic collections, bronze archaeological finds, documents about Slovans colonizations of Považie, there is also the state county archive. Castle Tower
The castle´s tower is the eldest part of this castle. This Cylindrical building is 20m high, walls are 2m thick. It was built in 13th century and its builders were named Balaš.   In documents from 1323 this building was named as ?turist Budetin?.  The building was used as a guard tower. It has four floors, a basement and a loft.       

O krásnej Kataríne (Povesť o Budatínskom zámku asi zo 16. storočia)
Bolo to v čase, keď na Budatínskom zámku býval Gašpár Sugoň s rodinou. Mal dcéru, krásnu Katarínu. Zvesť o jej kráse šla široko-ďaleko. Matka na ňu dávala pozor a chránila ju pred zlobou. Napriek tomu padla do oka driečnemu mládencovi, rytierovi Frankovi Forgáčovi. Medzi mladými ľuďmi vznikla veľká láska. Franka si obľúbila aj Katarínina matka. Otec nebol doma. Mladý netrpezlivo čakali na jeho návrat, aby sa mohli zasnúbiť. Otca však Katarínina láska prekvapila. Nesúhlasil so zasnúbením - oznámil dcére, že ju sľúbil Jakušicovi, pánovi hradu Vršatec. Ten mal už zakrátko prísť do Budatína na zásnuby. Katarína odmietla, veď sa sľúbila Frankavi. Prosila, plakala, presviedčala, ale otcovou železnou vôľou pohnúť nevládala. Nepomohli ani matkine prosby. Jakušic prišiel a na zámku sa slávili skvostné zásnuby. Len Katarína bola smutná a mala vyplakané oči. Veľké sklamanie zažil aj rytier Franko Forgáč, keď sa dozvedel o Kataríniných tajných zásnubách. Ešte aspoň raz chcel vidieť a objať svoju milú. Podplatil sluhu dukátmi, a ten ho v noci zaviedol ku Kataríne. No dozvedel sa to otec Sugoň a prekazil mu zámery. Rytier Franko chcel zachrániť seba a svoju česť smelým skokom z okna. Pri úteku ho prezradil tieň. Katarína od strachu zamdlela. Keď ju vzkriesili, musela všetko priznať. Otec konal prísne a dcéru chcel prísne odlúčiť od milého. Preto sa rozhodol pre krutý trest. Dal Katarínu zamurovať. Väzením sa jej stal výklenok pri hlavných schodoch smerom k Žiline. Takto ju otec nútil zabudnúť na Franka a jeho lásku, tu ju učil poslušnosti. O Kataríninom krutom osude sa čoskoro dozvedel aj Franko. Zaplakal od ľútosti a rozhodol sa svoju milú oslobodiť. Tiahol na čele zbrojnošov do Budatína. Pod rúškom tmy zámok v noci prepadol a dobyl. Svoju milú vyslobodil z väzenia a uniesol na koni. Keď sa Jakušic dozvedel o únose, vyzval Franka Frogáča na súboj. V krutom boji pán Vršatca rytiera zabil a plačúcu Katarínu násilím odniesol na svoj hrad. Tam sa napokon musela za neho vydať. Vzala si, zúfalá, toho, kto vrazil dýku jej milému do srdca.


Odporúča www.kunerad.sk